Židovské dobrodružstvá: Deň deviaty, nedeľa

Nič sme nepreskočili, ale v sobotu sa nič nestalo, lebo sme zasa vyspávali opicu. Nedeľa je pondelkom, ako sme sa už naučili, ale Dan sa rozhodol nepracovať a spravili sme si výlet k Mŕtvemu moru. Absolútne fantastické! Najzaujímavejší prírodný úkaz, aký som kedy videla (čo nič neznamená, lebo ja som toho až tak veľa nevidela, ale aj tak).

Mŕtve more leží 400m pod hladinou svetového oceánu a je tam strašné teplo. Jasné, veď leží uprostred púšte. Vyparujúce sa minerály sa vznášajú niekoľko metrov nad hladinou ako mliečny opar. Vyzereá to ako hmla, ale nie to to hmla. (H-Mla! Ha, pamätáte si ešte? Čítajte to H-Mla. Je to strašne smiešne.) (Nie há-mla, len H, chápete.) Ok, popojedem. Tak je tam opar – máte? A celé to pôsobí veľmi mysticky. Okrem toho je to vlastne jazero a nie sú tam vôbec žiadne vlny. A áno, je naozaj také slané! A naozaj nadnáša. O tom som už toľko počula, ale lepšie raz zažiť, ako stokrát počuť (či ako to bolo?), cítila som sa ako nafukovačka (a ne preto, že som si napchala brušisko humusom a trpela plynatosťou). Dalo obrovskú námahu udržať sa pod vodou, neustále nás vyhadzovalo nad hladinu. Tým pádom sa tam ani nedá naozaj plávať, lebo máte riť nad vodou a poriadne to nejde. Iba si tak ležíte a škvaríte sa na slnku (pozor, natrite sa, je to púšť).

Teplota vzduchu je cca 37 stupňov ale netešte sa na osvieženie vo vodičke, jej teplota je okolo 42 stupňov. Je to ako kúpať sa v polievke (old people´s soup, podľa Dana). Keď siahnete na dno, môžte vyťahovať kusy soli, na niektorých miestach aj krásne kryštály. Nazbierala som si za plný Tupperware. Keď sa trochu poposuniete, nájdete na dne aj liečivé bahno, ktorým sa tam všetci natierajú (hlavne starí a tlstí Američania) a z ktorého sa vyrábajú masky na akné a psoriázu. (Vy čo ste všetci chorí zahadzujte lieky a bežte tam, ale viete ako, treba to pravidelne, raz nestačí.) Žiaľ som neomladla o 10 rokov, aj keď som sa natrela hrubou vrstvou a dobre ma to vyštípalo.

Čo sa týka opaľovacieho krému – rozmyslite si to. Potrebujete ho síce, ale ak sa potom natrete bahnom, ktoré má čistiace účinky, nemá to význam. Takže buď sa natrete krémom až po bahennej kúre, alebo budete v tieni, ale to by ste zas nemohli ležať na vode. Hm. Inak si myslím, že Ježiš chodil po vode práve tu, lebo to je ozaj ľahké. A potom tvrdil niečo iné a keďže nikto nemal internet a Ježiš dozaista neurobil ani jedinú selfie, tak to nemali ako zistiť.

Okrem toho sa nehoľte – voda je tak slaná, že vás štípe každé zranenie, aj oholená pokožka, každá odrenina, záder na nechte, aj vaša nešťastná psoriáza. Mne sa vyhodily fľaky tam, kde oybčajne mávam alergiu na slnko (no dobre, na kozách) a štípalo to jak hovado.

Iné veci, ktoré stoja za zmienku: aby sme si skrátili cestu, prechádzali sme cez palestínske územia. Dan povedal len: “Občas tu strieľajú, ale hádam dnes nebudú.” Nestrieľali.

Hente, brehy Jordánska!

DSCN0179DSCN0180DSCN0181DSCN0184


2 Comments on “Židovské dobrodružstvá: Deň deviaty, nedeľa”

  1. GirlAstray says:

    Cozeeeee, to je JAZERO? OMG BBQ WTF! Inak som sa vyborne zasmiala, vidim, ze si vo forme! Ides, daj este! 😀


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s