Who´s the Hauptmieter??

Žije sa nám výborne…v našom byte. Inak neni to smiešne? V Bratislave keď sa povie náš, tak to je naša hypotéka, v Berlíne náš znamená, že ste hlavný nájomník a ne podnájomník. (Len Nemci rozdelia ešte aj najímanie na kategórie, existuje to u nás vôbec?) Takže občas si vyspevujeme “Call me Hauptmieter!” alebo “Who´s the Hauptmieter? It´s meeee!”

Zatiaľ žijeme ako na u cigánov, všade kartóny a kufre a bordel. Jediná zariadená miestnosť je kuchyňa, takže sa tam aj najviac zdržiavame. Máme stôl, štyri rôzne stoličky (z toho jedna je zlomená, jedna je štokrlík za štyri eurá a jedna je taká festivalová rozkladacia čo má na bočnej opierke otvor, kam si môžete zastrčiť pivovú fľašku) a máme jednorázové papierové roletky (nalepia sa na okno obojstrannou lepiacou páskou a sú z takého pevnejšieho papiera), takže všetci tí znudení úchyláci z predmestia nás nemôžu pozorovať ako balíme jointy. A preto sa chystá nájazd do Ikei (už som mame trikrát napísala že som bola v Ikey a ona ma vysmiala, že neviem pravopis) (do koho, do čoho, genitív…eeech, kto si má pamätať také blbosti?? My v Nemecku neskloňujeme!)

Ja som ikeácky nadšenec, milujem to tam a chodím tam ako deti do hračkárstva. Dokážem tam stráviť celé popoludnie. Vzala som aj katalóg a vyznačujem si, hľadám a stále o tom hovorím. Spolubidlo zariaďovanie neznáša a neznáša o tom aj hovoriť a predstava že musí ísť do Ikei, mu spôspobuje bolehlav. Takže väčšinou ma buď nepočúva, alebo kladie príliš konkrétne otázky a potom znervóznie, zapičuje a následne ma objíma a ospravedlňuje sa, že zo stresu býva agresívny.

Ja som bola z toho najprv rozpačitá, ale potom sme mali krátky rozhovor a ujasnili sme si pravidlá. Tie sú jasné: on má piči a ja si môžem vybrať čo len chcem a zariadiť byt podľa svojho vkusu. On sa na nábytok len zloží polovičným podielom. Výborné!! Môžem mať izbu ako z katalógu! Ikeu milujem a už sa celá trasem ako si to pozariaďujem podľa seba a bude to tu krásne a všetci budú ochkať a achkať a chváliť. Lebo to mi ide. Horšie je to už s prácou a stavaním a  vŕtaním, ale to zas spolubidlo tu hrá chlapa a povedal, že on vŕtať vie, ako som si už možno všimla (povedal to takým erotickým hlasom, že bolo úplne jasné, kam a čím zvyčajne vŕta).

A nakupovať ideme v pátek (voraussichtlich) takže už o týždeň nebudem zaránky nervózne vyhadzovať tričká z kufra, keď budem meškať a nebudem musieť nosiť len prastaré handry, lebo sú zrovna na vrchu a mne sa teraz nechce hľadať. Juchachá! A keďže jemu to je jedno, budem môcť zariadiť aj obývačku. Och deti, som celá roztrasená od radosti, lebo celý život som po tom túžila a nikdy som nemohla o svojom nábytku rozhodovať sama. Raj na zemi.

Báááj de véééj…náš depozit! To ešte neviete. Ako som už spomínala, stará Puča poverila (inak práve som si musela slovo poveriť preložiť z nemčiny, lebo som si nevedela spomenúť, ako sa to povie po slovensky) svojho kamoša, aby prevzal kľúče a vrátil nám kauciu. Volala som mu a potom sme sa stretli minulý piatok v starom byte. My so spolubidlom sme samozrejme všetko upratali, takže to tam vypadalo v pohodičke. V piatok sme sa len stretli a on povedal, že Puča nám každému chce vrátiť o sto eur menej, lebo ročné vyúčtovanie príde vždy až nabudúci rok. Vtedy spolubidlo vyletel a choval sa ako über-man a argumentoval tak dlho, až kamoš stratil trpezlivosť. Všeobecne to vyzeralo tak, že nemá absolútne náladu sa tým vôbec zaoberať a už by najradšej vypadol. Takže nakoniec nám vrátil celú kauciu a my sme zmizli ako Gáfor Vlkolínsky. (Asi to neni až tak dobrý kamoš.) Pre mňa to znamená, že mám 600 eur, s ktorými som vlastne vôbec nerátala a teda sa môžem v Ikei vyřádit. A to bez toho, aby sme tam vymaľovali, alebo našli ďalších nájomníkov. (Vidíte, stačí sa vyhrážať a vydierať, povedala som, že pošlem list na sociálny úrad a udám ju a fungovalo to výborne!)

Pamätá si ešte niekto z vás na to, ako spolubidlova manželka napísala na jeho stenu červeným rúžom “CHEATER”? Tak pre všau info, rúž sa nedá odstrániť. Ale zá sa cezeň prevesiť obraz. (Nakrivo.)Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s