“Tá buzna už nemá chuť žúrovať!”

Povedal nedávno môj teplý kolega o svojom frajerovi.

To len na úvod na odľahčenie, ale správne sa dovtípite, ak si myslíte, že idem sumarizovať výhody a nevýhody života s Nemcami. Viete ako, keď sa ma ľudia (alebo Nemci) (no dobre, už s tým prestanem) pýtajú, prečo som sa rozhodla žiť v Nemecku, zvyčajne hovorím, že chcem pozorovať obecných Nemcov pri ich bežnom živote. Keď sú medzi sebou a myslia si že sa nikto nepozerá.
Zvyčajne to vyvolá dve reakcie – buď sa smejú a povedia, že som pritasená, alebo na mňa čudne zízajú, či to myslím vážne. Správna je odpoved číslo B, aj keď som pravdepodobne aj pritasená.

Ten vtip na úvod som dala len preto, aby ste si nemysleli, že každý Nemec je suchár bez humoru (myslím tým drsný humor, aký je zvykom u nás doma – ako v dome rodičovskom, tak aj so spolubidlom) (ešte stále mi neprestáva byť vtipné žiadať ho v noci otvoriť oči, lebo ho nevidím). Lenže žiaľ je takých málo. Väčšina Nemcov je neskutočne nemeckých. A to vás občas proste fascinuje.

Nemci milujú pravidlá. Nech už by to bolo pre to, aby ich potom mohli porušovať, ale pravidlá musia byť a najlepšie aj Ordnung, ale hlavne nejaké zásady, ktorých sa treba držať, ideálne na papieri, aby vám ním v prípade potreby mohli mávať pred nosom.

Tak aj my sme zistili, že bývať v jednej domácnosti s nemeckým človekom môže byť prekvapujúco náročné. A ja som sa začala obávať, že týmto rozhodnutím prídem o kamošku. Rozhodli sme sa prenajať jednu izbu mojej známej z Jeny – jednak ona nemala kde bývať a jednak 300 eur je 300 eur. Dobre sme si rozumeli, až kým sme nezačali spolu bývať. A to hovorím, že to trvá ešte len týždeň.

Ale už začíname mať pociť, že máme doma generála…a to sme od jedného práve ušli! V našom dome, kde nám patrí zmluva. Uznajte.

Začalo to delením účtov. Nechápte ma zle, samozrejme je fajn, kupovať spoločné veci do domácnosti, lenže každá somarina za 50 centov sa musí rozdeliť troma? (Nehovoriac o tom že ja neznášam najlacnejšie plastové kuchynské náčinie, ale keďže nemáme v byte nič, na niektorých veciach treba šetriť a tak len ticho škrípem zubami.) (A teda musím aj ja vytiahnuť svoje účty a to dostanem naspäť minimálne dvacku.)

Druhá podstatná vec je zákaz fajčenia všade okrem kuchyne (totiž pokus o zákaz), ale to sme sa už začali brániť, lebo hádam mi vo vlastnom byte nebude niekto hovoriť, či a kde smiem fajčiť?

Tretia vec je upratovací plán, ktorý už má D. premyslený. Ja aj súhlasím, ale trochu ma desí, s akou vervou do toho ide. My so spolubidlom sme usúdili, že asi neradno nechávať špinavý riad v kuchyni, lebo za to dostaneme pičung. (Ešte stále u nís fungujú reflexy, ako u Pavlovových psov.)

Spolubidlo na to predvčerom povedal, že kde inde by bol mohol ten malý fúzkatý mať úspech, keď ne v Nemecku. Ale kým to povedal, skryl si hlavu pod perinu a triasol sa od smiechu, že to ani nemôže povedať nahlas.

Uvidíme.


6 Comments on ““Tá buzna už nemá chuť žúrovať!””

 1. Anna says:

  čus! jsem ráda, že jste se přestěhovali 🙂 vypadá to dobře! držim palce aby se vám vaše nový společenství nerozpadlo 😀

  • deadline says:

   dakujeeem! je to tam ovela lepsie =) poloha sice lepsia nemohla byt, ale ja mam bicykel takze neni problem.
   no a spolocenstvo uvidime (aj ked my so spolubidlom sme vzdy koalicia a spolocne ohovarame 😀 )

 2. Sheena says:

  ja som zistila, že som do vás zamilovaná! 😀 už len pre ten pridrbaný humor jaky ma len strasne malo ludi(asi preto sa s nimi zgrupujem a mám málo kamarátov :D)

 3. co je “pritasena”?toto slovo nepoznam. A hej, ked byvas s niekym, koho predtym poznas, vo vacsine priapdov prestanes byt kamarat. S tym fajcenim som na jeje strane, bdue smrdiet vsetko, aj tapety a bude vas to stat vaic, ak to budete chciet po vystahovani vymalovat. Ale inak…nenechajte sa terorizovat. Plati rovnako ako vy alebo menej?


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s