Židovské dobrodružstvá: deň druhý

Ráno ma zobudil zvuk kosačky. Sused začal asi o siedmej a podľa toho, koľko mu to trvalo, má jeho pozemok minimálne 100 hektárov. Skoro ma jeblo, prečo neni v práci, ako ostatní slušní občania? (Je nedeľa a teda to, čo je u nás pondelkom – v Izraeli je víkend v piatok a sobotu. Nezabádajte: shomer fucking shabes!)

Na raňajky sme ochutnali austrálske keksíky Tim-Tam, ktoré treba nahryznúť diagonálne na rohoch a potom cez ne nasať kávu, alebo iný teplý nápoj a celé si to napchať do papuľky. Božské. Poobede sme šli na trh Karmel (trh sa po hebrejsky povie šuk – jasné, že také niečo si zapamätám), kde sme si všetci traja kúpili slamené klobúky (teda z polyesteru, alebo tak) a potom priamo na pláž Geula (chodili sme tam potom neustále, je to v arabskej štvrti Yaffo). More malo 27°C a bolo neuveriteľne pokojné a na pláži je extra jemný piesok. Je skoro ako prach a lepí sa na telo, nedá sa oprášiť. Vedľa nás mali uteráky dvaja Nemci. Proste sa ich nezbavíte, aj keď odcestujete tritisíc kilometrov ďaleko. Neskôr sme zistili, že jeden z nich je vlastne Holanďan. Ja som si ten deň užila, lebo pláže milujem a moja predstava o ideálne strávenom čase je ležať na horúcom piesku, opekať sa ako homár a počúvať šum vĺn.

Dobrá rada na dnes: tel-avivská MHD-čka je fakt nahovno. Všetci majú autá a preto sú v meste neustále zápchy, ale mestská doprava je tam ešte horšia než v Bratislave (ja viem, že je to ťažko si predstaviť). Autobusy tam chodia, kedy sa im zachce a to aj také, čo oficiálne majú chodiť dvakrát za hodinu. Keď vám taký mešká, môžte sa aj posrať. A keďže grafikony sú zásadne v hebrejčine, neprečítate si ani trt a ak by ste chceli ísť iným busom a prestupovať, treba sa spoľahnúť na milosť opýtaných. My sme sa našťastie väčšinou vyvážali autom.

DSCN0071DSCN0085DSCN0086


2 Comments on “Židovské dobrodružstvá: deň druhý”

  1. GirlAstray says:

    Az teraz som si vsimla, aka dobra fotka v nadpise s tym vesiakom 😀


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s