Lesk a bieda Nemcov

Už dlho som sa chystala referovať o živote emigranta, len som akosi netušila, o čom presne. No tento týždeň sa udialo toľko udalostí, ktoré ma konečne inšpirovali, že by bolo voči vám takmer nefér, keby som vám o tom neporozprávala.

Začnem biedou, aby som v duchu motivačných článkov skončila “tým dobrým” a tiež, aby to vo vás nezanechalo trpký pocit, že aké sú tí Nemci kurvy. Bieda sú naši susedia. Neznášajú nás. V ich ulici bolo všetko dokonalé, až kým sa do bytu na prízemí nenasťahovali Ausländeri, a to prosím hneď traja. Navyše jeden černoch. Musíte uznať, že to by nejedného odchovanca Hitlerjugend (približne také ročníky žijú v našom vchode) vyviedlo z rovnováhy. No navyše od Ausländerov cítiť pričasto istú aromatickú bylinu, počúvajú nahlas hudbu (hoci to je relatívny pojem, lebo tento dom je z papiera, my zas počujeme ako susedom vibruje mobil) (alebo ako sa hádajú, to mám osobne najradšej – trochu drámy) a majú často návštevy. Dlho do noci. No a tŕňom v oku im bol môj bicykel, ktorý parkujem v spoločnej chodbe pivnice. Hej, je to síce podľa domového poriadku zakázané, lenže parkujú tam aj iné bicykle. A viete čo urobí taký Zlý Nemec, keď mu vadí váš bicykel v chodbe? Odmontuje vám ventily a vypustí pneumatiky. Lebo zazvoniť a povedať to, alebo napísať lístoček, by bolo príliš dospelácke riešenie. Jednoducha bieda. (Na okraj: ostatné bicykle nemali vypustené gumy, iba môj.) (Aj môj bicykel je čierny, asi symbolika.)

Našťastie nie sú všetci Nemci kurvy a dokonca ani nie všetci tí čo bývajú na našej ulici a sú to hitlerovské ročníky. Náš spolubývajúci šiel v stredu ráno do práce a keď nastupoval do auta, zabudol si na chodníku tašku. S oblečením (mal ísť na nejaký seminár), laptopom a kľúčami od bytu. Bol z toho dosť hotový a my už sme rozmýšľali, či vymeniť zámok, čo povedať domovej správe o strate kľúča (lebo tú izbu prenajímame tak trochu bez ich vedomia) a všeobecne bola v dome napiču atmosféra. Na druhý deň tam šiel vyvesiť lístok so svojím telefónnym číslom, že keby to niekto našiel, nech ho kontaktuje. A predstavte si – na strome tam už visel oznam, že našla som Váš batoh, bývam v tomto a tomto vchode, tu je môj telefón, ozvite sa. A tak mal v priebehu hodiny späť svoju tašku aj s obsahom. V 106-ke býva totiž jedna bábi, ktorá je sama a vždy sliedi po ulici. (Raz som šla po ulici po tme a keď som náhodou zdvihla zrak, uvidela som v tmavom okne bielu hlavu a skoro som od strachu dostala infarkt, ale to bolo ešte na začiatku, keď sme sa nasťahovali.) Je veľmi milá, my ju síce nepoznáme ale zdravíme ju – je tak trochu súčasťou ulice, keď je vždy v okne – a raz som sa s ňou rozprávala aj dole na ulici. Teda ona rozprávala, že všetky jej vnúčatá bývajú ďaleko a nechodia za ňou, Michael až v Mníchove, ale Karsten býva v Hohenschönhausen (to je štvrť Berlína) a aj tak za ňou nechodí. (Vtedy som mala hrozné výčitky voči svojej babke, lebo ja sa doma tiež ukážem asi len trikrát do roka.) No a táto bábi ráno pozerala z okna a videla tam tú tašku o 8:00 a potom ešte aj o 8:16 (tak to povedala) a tak ju radšej vzala dnu, aby ju nikto neukradol. Je dobré vedieť, že síce v našom vchode bývajú hajzli, ale dobrí ľudia sú len o dva vchody ďalej.

Čo sa týka našej práčky (je vyrobená na Slovensku, ak by vás to zaujímalo), napísala som rozhorčený mail na ich zákaznícky servis a hneď do druhého dňa mi prišla odpoveď s hlbokým ospravedlnením a Gutscheinom (ako sa to povie? Dobropis?) na 29,95 eur. Nečakala som nič, takže som bola milo potešená. (V mojej starej firme by zákazníka poslali do piče a ne že by mu vrátili nejaké peniaze, takže som vždy dopredu nastavená, že aj u iných to tak bude. Našťastie nie je.)


One Comment on “Lesk a bieda Nemcov”

  1. Oooo, to s tou bábi je strašne super zlaté! ❤


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s