Správy z domova a zo sveta

Začneme domovom. Oslavujete Valentu? Poznám veľa ľudí, ktorí sú apriori proti a tvrdia, že si môžu lásku prejavovať každý deň a nepotrebujú na to nejakého Valentu. Takto vám poviem, keď každý deň, prečo ne na Valentu? Pffff. Krátky rozhovor z kuchyne:

“Vieš aký deň je v nedeľu?”
“Hej.”
Ja – hádžem veľavýznamný pohľad.
On pokračuje: “Ale ja neuznávam Valentína.”
“Nuž… neuznával si.”

Neverím na Valentína, ale verím v diamanty. Dámy, premyslite si to, kým tento sviatok zavrhnete! Kým mi poviete že som neurotická vyciciavačka peňazí a mám celulitídu aj na zátylku a na predlaktiach tak vám prezradím, že to je vtip. No a aby sa vlk nažral a kozy zostali celé, dohodli sme sa, že Valentu oslávime v piatok. Ja chcem ísť do reštaurácie. Bodka.

Zo sveta. V pondelok som jedla domáci falafel. To takto. Minulý týždeň sme preberali v škole jedlo a ja som spomenula, akým fiaskom sa raz skončilo moje varenie falafelu. (Slepačí výbor isto nezabudol, ako sa nám celá cícerová masa rozplizla v horúcom oleji a bola z toho nechutná mastná brečka. Aby sme to nemuseli celé vyhodiť, odsávali sme nakoniec prebytočný olej servítkami a jedli to lyžičkou. Jedna zo skúseností typu “Doma to neskúšajte”.) A tak sa moji žiaci ponúkli, že mi v pondelok ten falafel donesú, aby som ochutnala naozajský a domáci. (Sliny mi tiekli celý víkend.) A oni ho naozaj priniesli! Kým skončila hodina, bolo to studené a tak mi navrhli, či nechcem ísť k nim domov, lebo majú ešte plnú misu tej pasty a chcú spraviť čerstvý. Ja som sa nenechala ponúkať dvakrát, odmietať jedlo je predsa neslušné (a hlúpe).

Majú malý bytík (bývajú všetci spolu), v ktorom sú ôsmi (je to asi 60m štvorcových, len si to predstavte). V priebehu večera ale dokvitlo ešte niekoľko ich kamarátov, takže som tam bola len ja a asi 10 chlapov. Bola to moja prvá skúsenosť jedla v arabskej kultúre. Jedli sme na zemi a všetko sme si brali z malých misiek. Ja som dostala najlepší flek a dve pivá a ubalili mi asi miliardu cigariet. (Ja som vlastne nefajčiar, ale odkedy som si s nimi raz cez jednu prestávku šla zapáliť, dostávam cigarety stále.) A oni sa veľmi tešili, že majú návštevu, predpokladám, že k nim asi nijakí Európania nechodia. (Každému vysvetľovali, “Aha, to je naša učiteľka!”) Ukazovali mi fotky svojich rodín a detí a manželiek a babiek a dedkov – to viete, oni majú také rozvetvené príbuzenstvo, že si ani sami nepamätajú, koľko ich majú (keď sme preberali rodinu, robili výpočty na prstoch, aby nikoho nevynechali, hehe).

Jeden z nich vie po anglicky, takže robil tlmočníka, lebo inak by to bola fakt obmedzená komunikácia, ale musím povedať, že akonáhle boli vonku z triedy, nestresovali toľko a aj nejaké nemecké vety z nich vypadli. Takže som ich pochválila a dúfam, že ich to motivuje a na nemčinu nezanevrú . Uvedomila som si (pozor, teraz príde pátos), ako je dobre, keď učiteľ so žiakmi robí aj aktivity mimo vyučovania. Prestanete sa na nich pozerať ako na lenivé hnidy zmrdov, čo vám schválne ničia nervy žiakov a začnete ich vnímať viac ako ľudí. Potom ma až tak nerozčuľuje, keď im to nejde a viac sa snažím. Takže je to motivujúce aj pre učiteľa.

Okrem toho je to aj výborný interkultúrny zážitok, lebo sa na nich nepozerám ako na “utečencov” alebo “Arabov”, ale na ľudí. Ak máte nejakú príležitosť sa zoznámiť s cudzincami vo vašom okolí, urobte to. Ak ste sami cudzinec, viete, aké to je, keď ste občanom druhej kategórie (lebo čo si budeme nahovárať, ale pravdu vám nikto nepovie, len ja) (chacha). A to ešte nejste Arab! (Alebo ste? Neviem kto to tu číta. Každopádne si myslím, že Arabi to tu majú aj tak horšie, veď už len tá ich reč drása uši, ale to majú proste len smolu že boh lingvistiky ich obdaril takým chrchlaním a znie to, akoby sa stále hádali.) Koniec slniečkárskeho okienka, milujte sa a množte sa a všetkým svetový pease!

Review. Včera som prvýkrát v živote hrala Guitar Hero. Bolo to popiči! Hrajte to aj vy! (Koniec review.)

Doplnok k ruji. Už som raz spomínala, že sa oteplilo a chlapom sa začal tvoriť nadbytočný testosterón. Neviem, aký úplný bol môj výpočet – teda jeden súčasný kolega (starý Nemec, dosť čudný), jeden bývalý kolega (mladý Nemec, s ktorým som raz spala niekedy v druhohorách a navyše v absolútnom opojení alkoholickými nápojmi), jeden z mojich žiakov (ten čo vie po anglicky, ostatní si z neho kvôli tomu robia prču a volajú ho habuš, čo znamená niečo ako Casanova) a jeden učeň z autoservisu.

K tomu poslednému by som sa chcela vyjadriť. Moja firma sa zaoberá vzdelávaním, a tak robíme rôzne druhy Ausbildung – teda niečo, ako také lepšie učilište. A teda je v jednej budove krajčírska dielňa, kozmetika a kaderníctvo a aj autoservis. A moje kurzy nemčiny. Automechanici sa tu večne ponevierajú ako na promenáde a očumujú ma vždy, keď prejdem po chodbe. Jeden z nich má enormné sebavedomie a vždy ma nahlas zdraví, pýta sa, ako sa mám a kedy sa zas uvidíme. A všetko sprevádza vyzývavým pohľadom. Dnes sa odvážil urobiť další krok a po vyučovaní mi vliezol do triedy a pýtal si moje číslo. Samozrejme som mu nič nedala, ale trvalo mi asi 15 minút, kým som sa ho zbavila. Odchádzal so slovami “Ja si to číslo zistím, ja mám svoje metódy…” Nuž…čo na to povedať. Kde sú teraz všetky tie hlasy, čo sa obávali, či mi neublížia moji arabskí študenti? Ale dnes sa ochladilo, snáď ho to trochu zmrazí. A v tomto centre učím už len do konca marca, takže za pár týždňov bude veľmi prekvapený. Chacha.

 


4 Comments on “Správy z domova a zo sveta”

 1. GirlAstray says:

  Hahaha, konečne poriadny plnokrvný článok! Oné, a potom pôjdeš kam, po pár týždňoch???

 2. Sheena Staley says:

  Najradsej by som to zdielala po.celom internete nech ludia.citaju o utecencoch.nieco z prvej.ruky konecne! Ale tipujem ze tupcom nepomozu pravdive informacie… A domaci falafel! To chcem!:D mala si si vypytat recept! A co budes robit od marca?

  • deadline says:

   mohla by si to zdielat ale zas to riziko ze niekto zisti ze to je moj blog 😀 recept najdes lahko, ale urobit to spravne neni take lahke 😀 a oni na to maju taky strojcek


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s