Postrehy zo života s Nemcami

Chcela som najprv napísať že zo života hmyzu, ako to mám vo zvyku, ale potom som si povedala, že je načim používať synonimá (píše sa to tak? Vyzerá to divne, tak asi ne…), aby mi nezakrneli jazykové schopnosti.

Dnes vás idem nakŕmiť článkom, ktorý som písala v práci (lebo ako viete, je to extrémne kreatívne a podnetné prostredie). Tuto to máte, pre vaše vlastné dobro som opravila diakritiku.

Kedysi som s kamoškou spísala zoznam bodov typických pre Nemcov. Adekvátne nášmu veku (mali sme 18 a boli sme v D-lande prvýkrát so školou) sa tam nachádzalo napr. že Nemky nosia všetko bodkované (hm, u nás vtedy módny diktát H&M ešte nebol ani v plienkach, pamätám si ako sme sa na tú handráreň tešili mesiace dopredu a potom sa tam vrhli ako supy) a nosia si desiatu v plastovych krabičkách. (To je náhodou uplná pravda a nič len pravda. Aj nám nemecké hosťovské rodiny všetko dávali do krabičiek, takže aj keď ste dojedli, mali ste plný ruksak, lebo to je celkovo dosť nespratné, na druhej strane sa vám nič nepomliaždilo. A lepšie ako zoškrabávať mokrú servítku z rohlíka. Chacha a pamätám si že mi dali raz aj mega veľa cherry rajčiniek, čo my sme v tom čase doma ešte moc nekupovali takže uplná exotika.) No a teraz som dostala chuť na čokoládovú tortu sa k tomu zoznamu v duchu vrátiť a doplniť ho o iné vyznamné poznatky, ktoré som v krajine večnej jesene nazbierala. (Mimochodom píšem tento článok na drzovku v práci, ale iba v mailovom programe, lebo šak na wordpress mame zakázané chodiť, heh, ale keď chcete niekoho ojebať, cestu si nájdete.)

– v Nemecku, blahobytnej krajine, si zvyknete na šišku za 85 centov (koľko to je rožkov?)
– (ne)zvyknete si na 12 stupňov v lete
– je to krajina neskutočných byrokratov, taká úradnícka zloba sa tam šíri (a je to nákazlivé, tiež to robím, keď mám zlú náladu a nútim zákazníkov vypĺňať formuláre, hoci niekedy nie sú potrebné)
– Ordnung muss sein, aj keby na chleba nebolo – chodci sa vám hodia pod kolesá bicykla, aby vás upozornili na to, že idete po chodníku (a ešte budú potom nahlas kričať na okoloidúcich že ste ich zrazili!! True story, bro.), na prechode na vás vykrikujú, keď idete na červenú a podobne. Správny Nemec sa s neporiadkom nevie vyrovnať a potom je nervózny a to nikto nechce. Veď všetci si ešte pamätáme, čo sa môže stať, keď Nemci znervóznejú, však?!
– Nemci radi pičuju, čo ich neodlišuje od nás, takže Slováci sa rýchlo adaptujú na nové prostredie
– milujú všetko kotrolovať a mať o všetkom a každom prehľad a najlepšie to aj archivovať
– mnohí sú posadnutí vegáni a bojujú za ľudske práva pre krajinu na druhej pologuli ale k vlastným susedom sú uzavretí a podozrievaví – a ked sa tí cudzinci z druhej pologule nedajbože naozaj stanú ich susedmi, už sa im to až tak nepozdáva
– Nemci sa vám nezasmejú na hrubozrnných vtipoch, prinajlepšom sa uškrnú a zároveň sa zahanbia, že im to prišlo vtipné. Ale keď nájdete takého, čo sa zasmeje, držte sa ho, lebo s ním bude sranda. (Napríklad môj šéf je taký, robí si srandu z môjho prízvuku ale ani okom nemihne keď mu poviem že je Arschloch.)
– Radi pičujú na Nemecko, ale všetky tie štátne príspevky by si nenechali ujsť, takže sa odtiaľto nehnú (to je asi dobrá správa pre zvyšok sveta, chacha)
– Nemca z diaľky spoznáte podľa bundy Jack Wolfskin alebo NorthFace (svätá pravda, to máte ako s tými bodkami a plastovými krabičkami)
– Nemci sa síce bijú do pŕs svojou rovnosťou šancí, ale nakoniec po dvoch rokoch zistíte že môžete robiť, čo chcete a ste stále služobne najstarší člen tímu s najvyšším vzdelaním, ale jediný, koho ešte nepovýšili
– Nemci su národ stvorený na to, aby si z nich robili ostatní srandu a navyše su potom taki bezbranní ako srnčeky, hlavne ked zapárate do rôznych historických udalosti (ale pozor – občas sa nájde niekto kto vám to rovnakou silou vráti a toho sa držte, s tým bude sranda) (teda za predpokladu ze mate taký pokrivený humor ako ja, ale inak by ste sa ich asi 8. mája nepýtali, ako plánujú stráviť Deň Veľkej Hanby, heh) (u nás doma sa rozprávali vtipy o druhej vojne alebo aj o kabelkách z kokotej kože a to priamo počas vianočného obeda, kde sa zišla celá rodina, tak viete ako…)
– Nemci sú chodiace živé katalógy tetovacích štúdií a niektorých upodozrievam, že sú tlstí, len aby mali viac miesta na nové nevkusné tetovania (ale možno že toto je len v Berlíne)
– Nemeckí dôchodcovia su presne ako naši. Kedže v ich životoch sa nič nedeje, radi špiclujú a ked bývate v starej nemeckej štvrti (starej akože obyvateľstvo už je po záruke), tak ste sledovaní lepšie, než politickí väzni za čias DDR
– a jedna velmi čudna a smiešna pravda o Nemcoch – ked robíte hlučnú party, susedia neváhaju zavolať na vas políciu (a tá potom postáva na vašom prahu a nevšímajúc si oblak marihuanového dymu vychádzajúci z vášho bytu a lajny koksu na konferenčnom stolíku  vás slušne požiada, aby ste stlmili bas). Keď im to ale oznámite dopredu, su v klídku. Dôchodci vypnú načúvacie prístroje, mladší si kúpia orophax alebo čo a vačšinou ani nepípnu. Chapete, Ordnung.

Inak, báj de vej som sa rozhodla, že dám v septembri výpoveď. V septembri preto, že mi končí zmluva, takže to pôjde bez prieťahov, proste ju nepredĺžim a budem mať dva odrobené roky a tým pádom aj nárok na podporu. Fúha. idem vyciciavať nemecký systém, chacha. Piču, len som to chcela napísať. Zamestnám sa v nejakom obchode, tam aspoň zákazníci nebývajú tak odrzlí, jak tí pičusi čo volajú. (Dnes mi jeden vypičoval, že neviem ako založiť e-mailové konto v Apple Mail…akože chápete??? Ja nerobím support pre Apple, prečo by som to mala vedieť? Nemal by to náhodou vedieť on, keď je taký cool a kúpil si Apple? Tssssssssssssss…)

Majte sa, ja idem poskladať prádlo, čo sa dosušilo (aj keď o tom sa dá polemizovať, lebo tu je vlhkosť vzduchu podľa mňa 80% a furt prší…ak máte radi dažde, dojdite do Nemcárne. Sem sa aj slnko bojí zasvietiť. Čudujem sa, že vo svojom jazyku majú slovo leto. To asi aby vedeli že ako hovoriť počasiu na Mallorce, kam sa všetci vyberú cez prázdniny a vy potom musíte prácne hľadať odnemcované zóny.

Tuším tento článok znie, že ich nemám rada. No pravdu vám poviem, čím dlhšie tu som, tým viac si myslím, že sa odtiaľto čoskoro odjebem.


7 Comments on “Postrehy zo života s Nemcami”

 1. otazka je, ze kam. lebo tam kde je teplo a pekne clovek zas moc nevyzije ako Slovak so slovenskym bezcennym VS diplomom

  • deadline says:

   veru, ale ja ani tu moc nevyzijem,. ani rit si s tym diplomom nemozem vytret lebo na to je ten papier moc tvrdy.

   • Dee says:

    Vidite,ja ako cerstvy absolvent prestyznej vysokej skoly robim hostessku takym, akou by som mala byt ja 😀

 2. inak nas prijebany sused nad nami dosiahol novy level a stazovatl sa majitelom bytu, ze sme nezastrihli ruze ked odkvitli

 3. Dee says:

  Zemrela som prave pri vete mam chut na (cokoladovu tortu)… :DDDDDDDDDDDDDDDDDDD Ja sa na tom ujebavam uz asi pol hodinu a stale si to citam dookola :DDDDDD
  Vsetci pamatate co sa stalo ak nemci znervozneju… Ty ma zabijas dnes :DDDDDDD
  Ked ja som ti chca spisat vsetko na com som sa k smrti smiala ale toho je tak velaaaa 😀 tak to asi nebudem komentovat nech to neznie trapne,ale unebavam sa statocne 😀


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s