O Nemcoch

Najprv som mala v úmysle vypotiť nejaký vtipný názov ale nič mi nenapadlo. Viete, v poslednej dobe sa toho nedeje toľko, aby bolo o čom blogovať a ešte ťžašie sa vymýšľa názov. A viem, že vám to hovorím zakaždým, tak sa môžme dohodnúť, že odteraz síce neprestanem s blbými názvami, ale prestanem vám to otĺkať o hlavu.

Chcem vám znova priblížiť nemeckú kultúru. Ja som si túto krajinu dobrovoľne vybrala, ale niekedy ma z nich ide jebnúť. A keďže môj frajer je z Nigérie a moji najlepší berlínski priatelia zo Španielska a Grécka, spolu vždy nazbierame dosť tém na rozhovor. Spoločný menovateľ je zakaždým “The Germans”. (Inak, práve počúvam “Všetci sa zídeme raz v jednej posteli”, len tak pre obraz…)

Nemci sú jeden strašne vystresovaný národ. A milujú svoj Ordnung. Keď neni Ordnung, bežný Nemec nevie, ako reagovať a keď sa bežný Nemec nasere, vieme, ako to môže dopadnúť (pre tých čo nepochopili, zopakujte si dejepis 20. storočia). Ne že by som tu Nemcov označovala za náckov, to ne. Lenže keď ich raz vidíte nasratých, voľky-nevoľky vám v hlave vyskakujú tie obrazy a pomyslíte si, že nečudo, že to vyšlo práve z tadeto…ale nechajme to, lebo ešte ma tu niekto zlynčuje, ja viem aký je internet. (A určite anonymne, však.)

Stále jazdím na bicykli. Ani ne tak kvôli životnému prostrediu, ako kvôli vlastnej kase, vlastnej riti (ale akurát mi z toho svalnatejú stehniská, riť je naďalej pudingová) a mizernému spojeniu do práce (MHD-čkou alebo “mit den Öffis” – od öffentlich – ako hovoria Berlínčania mi to trvá 40 minút a na bicykli 10). A teraz v zime je to občas také všelijaké, zlá viditeľnosť, hmla, dážď a ľad a čo ja viem čo, takže občas idem po chodníku. Po chodníku, kde stretnete živú dušu raz za sto rokov a inak je aj dosť široký. Ja viem, že sa to nesmie a že výhovorka “ale robí to každý” (aj keď naozaj robí) mi je prd platná, ale chodím pomaly a dávam pozor. No a minule sa mi stalo toto (a nebolo to prvýkrát!). Videla som na chodníku chlapíka, presne v strede a hrabal sa v taške. Tak som ho chcela obísť sprava a on sa pohol doprava, tak som stočila doľava. Skočil mi pred bicykel, chytil riadidlá a začal ziapať “Choď okamžite na cestu, tu nemáš čo hľadať, zavolám políciu!!!!” Vážne ziapal, bolo to počuť až do Magdeburgu. Chcela som ho obísť, meškala som do práce a na hentom chodníku začínal zrovna blok domov kde je aj moja firma a parkovisko, čiže vlastne som mala cestu ešte asi 10 metrov. Nepustil ma, naďalej zvieral moje riadidlá a vyrevoval na mňa. Keďže som meškala (ako asi každý druhý deň), začala som byť hysterická a vrešťala som nech ma pustí a že nemám čas a nech si kľudne volá políciu. Scénka jak z filmu. Zrazu odniekiaľ vybehol ďalší Nemec a spýtal sa, či je nejaký problém. A henten kokot mu povedal, že som ho zrazila!!! Ale v tom momente nedával pozor, pustil ma a tak som zdrhla. Ešte som bola v šoku asi dve hodiny. No chápete to? Občas na mňa ľudia vykrikujú a pičujú a podobne, ale toto nemá obdobu. (Som zvedavá či sa hádže na chodcov, ktorí si to brúsia na červenú a či rozbíja okná autám, čo parkujú na cyklistických cestách, čo je tiež zakázané).

Popojedem. Ako viete, chodievam do posilky. Chodím s mojou španielskou kamoškou a potom ideme vždy do sauny. Minule sme tam tiež boli a rozprávali sme sa. Potichu, hej, ale tak sauna je malá, tak asi im to prišlo nevhodné. A jedna stará ženská na nás spravila len “Pšššššššššššššt!” Oni od vás vyžadujú, aby ste dodržiavali ich nezmyselné pravidlá a nedokážu vás o to ani slušne požiadať. Moja kamoška jej povedala, že tam neni sama a že snáď nie je zakázané sa rozprávať. (Mimojazdom – toto sa vám stane asi len v ženskej saune, keď sme boli v zmiešanej, tak sme kecali aj s inými, hoci…to boli tiež cudzinci. Tak nič.)

Do tretice všetko dobré. Veľa ľudí, čo žije v Nemecku hovorí, že Nemci sú nepohostinní a škrobi. Účet v reštaurácii si vždy delia na polovicu (dokonca aj manželia po 20 rokoch – true story od kamaráta čašníka), na party vám ponúknu len čipsy, chlap vás nepozve ani na pivo, hoci by sa vám rád dostal do nohavičiek a iné zábavné historky, ktoré už všetci storkát počuli. Ja mám jednu o fľašiach. Jednak si Nemci hovadsky strážia svoje vypité fľaše, lebo sú vratné (pripomínam, že za pivnú je 8 centov, takže ak ju niekde necháte, je to ohromná strata).

Prvýkrát som to videla na Erazme v Luxembursku. Myslela som si že my s naším štipkom, čo nepokrylo ani ubytko, sme tam najchudobnejší príbuzní. Ale Nemci chodili konzekventne nakupovať potraviny aj alkohol do Nemecka lebo tam je lacnejšie (inak alkohol v Luxe vôbec nebol drahší než u nás, tak neviem čo im to jebalo), alebo jedli ako jedinú zeleninu mrkvu, lebo je najlacnejšia (tru story, bro) a po každej party pozbierali svoje fľaše a trepali ich domov, aj keby boli na padrť. Nuž dobre, sú to peniaze. Ale to len tak na úvod.

Naša kuchyňa je taký hotspot a často u nás niekto je. Vždy máme doma pivo alebo víno, proste sa patrí dačo ponúknuť, či? (To sa stretla slovenská a africká pohostinnosť, občas to vieme prehnať, haha.) No a minule jeden Nemec hovorí môjmu chlapovi – ty mi vždy dačo ponúkneš, to je také blbé, nabudúce dačo donesiem. A aj doniesol, pár pív. Lenže pili naše víno, lebo bolo práve otvorené. A keď sa milý Nemec zdvihol na odchod, zbalil si svoje pivo späť do ruksaku (Nemci chodia zásadne s ruksakmi, kamkoľvek, dokonca aj naše predstavenstvo vo firme…a k tomu oblek) a šiel dom. Žiaľ som to nevidela na vlastné oči, lebo som prišla neskôr, ale to fremdschämen ma zastihlo v plnej miere. Hovorila som si, že to je možno len on taký debil. Ale včera sme boli u kamarátov (tých španielsko-gréckych) a oni povedali presne takú istú príhodu bez toho, aby sme my o tom začali!!! Čo na to poviem…the Germans.


2 Comments on “O Nemcoch”

  1. radkao says:

    mňa to celé dosť pobavilo 😀 ono je to naozaj zaujímavé – tieto národnostné rozdiely…ako je pre nás niečo divné a pre danú krajinu úplne bežné…tá rôznorodosť je svojim spôsobom fascinujúca 🙂


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s