Oné a toto

Chcela som poetickejší názov, ale v tej zime ma žiaden nenapadol (ak má nejaký gramatický esesák potrebu zakontrovať, že sa nehovorí ma ale mi, tak mi móže vyliezť na kredenc).

Vlastne neni zima, čo to trepem. Tento týždeň je vonku cez deň takých dobrých 15 stupňov takže jazda na bicykli je žúžo a nemusia ma odmrazovať. Apropo bicykel. Za šesť mesiacov mám už tretí. Lebo minulý týždeň som svoj požičala spolubidlovi, on sa s ním niekde vyjebal (no…neni to veľký cyklista) a skrivil koleso tak, že by ho museli celkom vymeniť. (Jemu sa samozrejme nič nestalo.) A ja som nechcela vrážať ďalšie prachy do toho hnusného potkana, aj tak som ho nemala rada. Tak som sa vypravila do sekáča čo máme tu neďaleko. Bolo to v pátek večer, Haloween a oni už začínali žúrovať. Dostala som šampanské v papierovom kelímku a chvíľu som s nimi kecala, bolo to hovadsky zábavné. A zrazu mi taký chlapík strčil do ruky vizitku, že on je kaderník (kaderníctvo má hneď vedľa) a že mám dojsť a spýtať sa na Bernda a že on ma ostrihá zadarmiko. (Je to také mega drahé kaderníctvo a on je asi nemecký Paviel. Aj keď pochybujem, že je teplý, lebo z akých iných, než z libidinóznych dôvodov by mi ponúkal zostrih zadarmo?) Spýtala som sa, či to znamená, že môj účes je tak nahovno a jeden zo servisákov zapotil “Ne nahovno, ale iný!” (Inak tú hlášku používam aj ja.) Tak šme se pobavili. Snáď si to bude pamätať, keď tam nakráčam (a veru že sa chystám!)

Popojedem. Minulý týždeň som začala v robote učiť angličtinu, podľa hesla “kto to vie, ten to robí, kto to nevie robiť, ten to učí a kto to nevie učiť, ten to riadi”. Mojím chaotickým spôsobom som ich dnes asi zničila, lebo len zízali ako rybky a otvárali ústočká, ale hlásku nevydali. Tak neviem. Okrem toho mi až teraz došlo, ako je ťažké vysvetľovať anglickú gramatiku po nemecky, keď váš rodný jazyk má ešte aj úplne inú štruktúru. Som si naložila. No, ale nevadí, hlavne že mňa to baví, či? Chacha. Práve som si spomenula, ako som raz na jednom nemeckom doučku niekomu tvrdila, že die Forelle sa po slovensky povie forela a on na mňa neveriaco čumel a tvrdil že to v živote nepočul a ja som ho odbila s tým, že o rybách nič nevie. Mimojazdom, je to pstruh. (Ale forela je tak blízko, to sa vám hocikedy môže popliesť!!!)

Okrem toho máme v práci novú upratovačku, Takú echt old school s očami vzadu, čo vám nedovolí prejsť po umytej dlážke (má to ťažké vo firme, kde sa robí na smeny, lebo vždy jej to niekto poskáče) a ani vziať si kanvicu z kuchyne (hoci ju nikto nepoužíva). Moji kolegovia ju nazvali Olga, aj keď podľa mňa jej prízvuk je skôr južný, ale ona toho moc nenavraví, len sa mračí spod brežnevovského obočia (možno preto Olga).

Ale viete čo je najdôležitejšia správa z celého toho balastu? Že v sobotienku-sobotu sa sťahujeme!!!! Presne tak, už je to isté, našli sme byt. Bola to cesta tŕnistá, ale napred sa musí ísť (už aj Štúr to tvrdil) a tak sme nakoniec vybojovali (bol to nahovado stres) krásny byt neďaleko toho kde je náš terajší. Neni to teda 15 minút peškom od Alexanderplatz, ale taký si nemôže nikto dovoliť (nikto, koho zmluva neni staršia než 10 rokov). Tam studený nájom začína pri tisícke a pohybuje sa vo výšinách. Náš je teda úplne skvelý, veľký a svetlý (aj drahý, zas si nemyslite, dokopy to môže vyjsť na takých 1100). Má 3,5 izieb, z toho jedna super obývačka s balkónom. Má dve kúpeľne (teda jedno z toho je len hajzel) a vstavanú kuchyňu so sporákom a na zemi palubovku. Je na prízemí, ale je svetlý, lebo okná majú výhľad na širokú ulicu a z druhej strany na také to medzidomie (tie domy sú do kruhu) kde sú len nejaké stromy a tráva, v lete ppč na opaľovanie. Aj ten balkón je mega, zmestí sa tam stolík a minimálne tri stoličky. Takže keď ma dójdete navštíviť (alebo niektorí keď emigrujú, že Tris), ubytujeme vás v obývačke na ešte neexistujúcom gauči (celkovo máme veľké plány). Okrem toho ak by niekto potreboval nápad na vianočné dary, tak kuchynské potreby (aj za korunu nožík sa zíde, verte) alebo iné domáce potreby, ale myslite na to že sa to musí zmesiť do kufra. A ak zo zľomyselnosti pomýšľate nad hovnocucom, tak ne!!! Hovnocuc nechceme. (Preložila som to do angličtiny ako shit sucker, je to správne?)

Takže teraz je to vonku. Viete, zmluvu sme podpísali už vo štvrtok, ale tí kokotenkovia boli dáki spomalení, ale teraz už je kompletná a keď dorazí poštou, môžme zložiť kauciu a zaplatiť prvý nájom. Ach, no fakt. Skurvenej Piči sme to ešte neoznámili, ale nezaplatili sme za november. Dnes došiel rozčúlený mail, že kde sú prachy. No…v riti. Ja som poslala list do bytovej spoločnosti a ešte sa chystám aj na sociálný úrad (keď už, tak vo veľkom). Nech si nemyslí že s nami bude do nekonečna vyjebávať. Už sa totiž vyhrážala niekoľkokrát, že keď sa nám nepáči, môžme odísť ihneď. Asi nerátala s tým, že to urobíme takto, lebo sme pripravení prísť o depozit (dokopy 1300 eur, áno, bolí to) ale za cenu že jej klepnú po paprčiach to stojí. Puča jedna. To má za to, že nás ojebávala, klamala a zarábala na nás a ešte sa nás snažila rozdeliť, keď tu bola. Kvôli nej sme sa aj pohádali a to jej nedarujem. (Inak spolubidlo povedal, že je jasné, že ona nenávidí ženy, lebo kým som došla, tak on mal piči a platil a nejak sa nezaujímal, že ako to je. A keď som došla ja, začala som skúmať a sťažovať sa a on je samozrejme na mojej strane a to sa jej nepáči. Cha. Rozvŕtala som jej ten jej hnilý dom ako červotoč a teraz môže ísť do pekla. Dúfam, že jej ten byt vezmú a bude sa musieť presťahovať do paneláku v Hellersdorfe (taká Pétržka), lebo inde si to nebude môcť dovoliť. A tam bude čuchať susedovu varenú kapustu a počúvať manželské hádky jak v pravej Panelstory.


7 Comments on “Oné a toto”

 1. Chérie says:

  hovnocuc sa u nás hovorilo žumpárom, tak neviem, ale asi záleží od regiónu 😀
  a pri čítaní tvojho postu som si uvedomila, ako upadám na duchu, odkedy učím začiatočníkov:(

  • deadline says:

   inak hej, ucit zaciatocnikov je lahke ale strasna nuda. ale pre mna je to momentalne vykon, lebo su to nemci a (ti este aj ocakavaju nejaky standard a moj prizvuk neni zrovna ehm…anglicky) uz rok som neucila. Takze som tak trochu all over the place. No, ale drzim si palce 😀

 2. Dee says:

  Uaaaa, super ze mate byt!!! Kks ju aj jebne!
  Hahaha to s tou anglinou je funny, bavi ta to? 😀

  • deadline says:

   bavi ale je to dost tazke, vysvetlovat im to po nemecky, niekedy pletiem nemcinu s anglictinou dokopy 😀 napriklad ze because wenn du sagst…a tak 😀

 3. proud of you. a ked to nevyjde so sozialamt, skuste napisat na Rentenvesicherung: http://www.deutsche-rentenversicherung.de/Allgemein/de/Navigation/0_Home/home_node.html

 4. Sheena says:

  gratulujeeem mrte moc! 😀 nech je to teda lepšie ako s touto bosoráckou čůzou! 😀 a ak budes mat info jak jej klepli po prstoch tak hned chcem čítat! 😀


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s